Przeczytaj o projekcie Komodo

Our crowdfunding campaign has been successful! Check it out on indiegogo! 

eng

SIWA I ORA   

Projekt filmu dokumentalnego o mieszkańcach Wyspy Komodo.

Życie na Wyspie Komodo, jest baśnią na swój własny sposób. Legenda przekazywana z pokolenia na pokolenie ocaliła cały gatunek przed wyginięciem, to dzięki jej potędze Warany z Komodo mogły żyć w symbiozie z mieszkańcami Wioski Komodo przez setki lat. To tutaj chłopcy wychowują się ze smokami  i mają dzieciństwo jak nigdzie indziej na świecie. Ten film będzie historią o dorastaniu i życiu w towarzystwie “smoków”.IMG_9602Kilka faktów o waranach z Komodo, które na pewno usłyszycie w filmach dokumentalnych – warany osiągają 3 metry długości, ważą ponad 70 kg i mogą zabić dzikiego bawoła jednym ugryzieniem, człowieka również. Potraficie sobie wyobrazić jaką siłę ma ten waran, nazywany potocznie “smokiem”, kiedy rzuca się na ofiarę? Musicie też wiedzieć, że są kanibalami, samce posiadają dwa penisy a samice mogą rozmnażać się bez samca (partenogeneza). Warany z Komodo wzięły swoją nazwę od wyspy w Archipelagu Flores na której mieszkają.

Archipelag Komodo to jedyne miejsce na świecie, gdzie można je znaleźć w naturalnym środowisku. Kiedy pierwszy raz przypłynęłam na wyspę byłam w szoku, bo nikt nie wspominał o tym, że na wybrzeżu wyspy jest wioska a w niej 400 finezyjnie zbudowanych domów na szczudłach. Miejscowi porozumiewają się między sobą w języku komodo (to język, który włada zaledwie kilka tysięcy ludzi), żyją bez stałego prądu i internetu, ale za to w symbiozie ze smokami, nazywając ich braćmi i wyznając zasady wzajemnego szacunku. W pozostałych częściach Indonezji smoki były niepożądane, wraz z ekspansją cywilizacji zostały wybite. Jednak na Komodo smoki nadal mają się doskonale i to dzięki potędze legendy, którą mieszkańcy wyspy przekazywali sobie z pokolenia na pokolenie. Dzięki znajomości języka indonezyjskiego mogliśmy poznać ich niesamowite historie, zaprzyjaźnić się i z czasem stać się częścią rodziny.

Zjedliśmy też kolacje w towarzystwie smoka i teraz chcemy opowiedzieć Wam historię o mieszkańcach Wyspy Komodo – ludziach I smokach.

SIWA

Naszym przewodnikiem jest Siwa, chłopiec o niesamowicie bystrych, smoczych oczach, najstarszy synem Kapitana Aliasa. Przez niemal miesiąc mieszkaliśmy pod jednym dachem (i na jednej łodzi), ganialiśmy po wzgórzach i śledziliśmy warany. Pomimo młodego wieku Siwa zajmuje się wszystkim pod nieobecność ojca – od naprawy podwodnego śmigła po agregaty, jest najzaradniejszym chłopcem jakiego w życiu spotkaliśmy. Ma niekończące się zapasy energii i nieustannie nad czymś pracuje pomagając matce i pozostałej piątce rodzeństwa. W chwili wolnego ucieka na wzgórza i poświęca się swojej największej i najoczywistszej pasji – smokom.IMG_1967Siwa wie dokładnie gdzie i kiedy lubią pojawiać się smoki, potrafi takowego wypatrzeć z odległości kilku kilometrów, wychował się w ich towarzystwie, często odnosiliśmy wrażenie, że jest jakaś niewidoczna więź przyciągająca do niego smoki. Bywa złośliwy i zastawia pułapki by przyciągnąć warana, choć one same często przychodzą w odwiedziny, buszują w kuchni. Większość mieszkańców rzuca kamieniami, kiedy te przechadzają się po ulicach miasteczka, nikt ich jednak nie krzywdzi. Na widok smoka oczy Siwy się zmieniają, z cichego na co dzień, pogrążonego w pracy chłopca, zaczyna śpiewać improwizowane piosenki, goni smoki,bawi się z nimi, jest w innym świecie. Mówi, że “dzień bez towarzystwa smoka jest nudny”.

ORA (smok)

Podczas pobytu w wiosce na Komodo po raz pierwszy usłyszeliśmy legendę, którą z pokolenia na pokolenie przekazują sobie mieszkańcy. To dzięki niej warany przetrwały na Komodo, podczas gdy w pozostałych częściach świata wyginęły przede wszystkim wybite przez ludzi. “Ora” w języku mieszkańców Wyspy Komodo oznacza “krzyk” i nazwano w ten sposób  smoka, z powodu krzyku i płaczu, który był słyszany gdy dorastającego smoka wygoniono z wioski, by żył w sąsiednich lasach. Tę legendę chcemy zilustrować animacją. IMG_5539TEN PROJEKT będzie filmem dokumentalnym z elementami animacji. Opowiemy historię inną niż te, które zobaczyć można w telewizji. Nie będzie dramatycznej muzyki i zwolnionych ujęć z groźnym waranem polującym na bawoły.

Mimo, ze skończyliśmy zdjęcia do filmu, przed nami nadal cały etap postprodukcji oraz realizacja części animowanej, która byłaby wstępem i zakończeniem dokumentu. Animacja będzie wykonana na wieloplanie, przy użyciu różnych rodzajów piasku.

W przeciwieństwie do moich poprzednich filmów, ten jest niezależny i nie uzyskaliśmy na niego żadnych środków finansowych. Mamy jednak oficjalne poparcie ze strony Polskiej Ambasady w Dżakarcie i będziemy dalej szukać sponsorów / osób chcących wesprzeć nasz projekt. Niedługo planujemy kampanię crowdfundingową.

IMG_1992

IMG_5484

IMG_9746       IMG_2737

IMG_0942

O nas

Tessa Moult-Milewska – scenariusz, reżyseria, animacja. Stypendystka Warszawskiej Szkoły Filmowej, absolwentka FAMO w Czechach, reżyserka filmów animowanych pokazywanych na wielu światowych festiwalach. Urodzona z podwójnym, polskim i angielskim obywatelstwem. Stypendystka Rządu Indonezyjskiego w Programie Darmasiswa w roku 2014/2015.

Adrian Crapciu – scenariusz, zdjęcia. Fotograf, blogger na Lost In East, współtwórca projektu fotograficznego Solo24 hours, zwycięzca konkursu Your Shot National Geographic. Urodzony w Rumunii, pasjonat obcych kultur i alternatyw życiowych. Stypendysta Programu ‘Darmasiswa’ w 2013/2014, został w Indonezji na kolejny rok. Dlaczego – przeczytacie tutaj.

Dane techniczne.

Film będzie trwał około 30 minut, przy czym większość będzie dokumentem, część animowana pojawi się na wstępie i zakończeniu filmu, łącznie będzie trwać około 6 minut i wykonana będzie przy pomocy piasku.

Cały film nakręcony został naszym własnym sprzętem, na wyspę wzieliśmy Canona 5D mark II I prosty mikrofon Rode. Bardzo podstawowy sprzęt, ale za to pozwolił nam być bardzo mobilnymi.

Status produkcji

W tym momencie film jest już prawie skończony, premiera nastąpi w najbliższym miesiącach.

W filmie wykorzystaliśmy technikę tradycyjnego indonezyjskiego teatru cieni:

stillcropped-smwayangi-g-copy.jpg

Kontakt: tessa@g.pl